wtorek, 8 grudnia 2015

Co zrobić, aby choinka w doniczce przeżyła święta.

                   Kupowanie świerków w donicy na choinki staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza tam gdzie jest możliwość wysadzenia drzewka do ogrodu. Jest to bardzo przyjazny środowisku pomysł na choinkę, którego chyba szerzej nie trzeba uzasadniać. Niestety duża część, w mojej ocenie około 50%, tych drzewek po spełnieniu swej zaszczytnej świątecznej funkcji, zamiera i nadaję na śmietnik  lub na opał. Co zrobić aby nasza choinka cieszyła oczy przez następne lata już w ogrodzie ?
                  Oto 5 zasad postępowania, których zastosowanie przedłuży życie naszej choinki:
  1.  Do domu wstawiamy drzewko jak najpóźniej z dala od kaloryferów i rygorystycznie przestrzegamy podlewania ( kilka razy dziennie).
  2. Po świętach wynosimy drzewko z domu jak najwcześniej.
  3. Jeśli na zewnątrz jest temperatura ujemna, nie wystawiamy drzewka na zewnątrz ( szok termiczny!), ale przetrzymujemy je w chłodnym pomieszczeniu przez co najmniej tydzień( temp. 0-10 stopni, garaż, klatka schodowa itp.)
  4. Po okresie aklimatyzacji, wystawiamy świerk na zewnątrz w takim miejscu, aby był naturalnie nawadniany przez śnieg lub deszcz. Jeśli opadów brak lub drzewko stoi pod dachem, podlewamy zimną wodą co dwa tygodnie.
  5. Jeśli po świętach jest temperatura dodatnia, a ziemia nie jest zmrożona,  wysadzamy drzewko od razu do ziemi.
                    Ważnym czynnikiem mającym znaczenie w  planach związanych z zagospodarowaniem naszej choinki, ma zakup odpowiedniej jakości drzewka. Najczęściej świerki w donicach oferowane w sprzedaży, są wykopywane jesienią, a nawet bezpośrednio przed sprzedażą. Nie jest to czynnik dyskwalifikujący je, po warunkiem, że wizualnie drzewko wygląda zdrowo. Musimy sobie zdać sprawę, że im mniejsze drzewko, tym szanse jego przeżycia są większe.
                    Bardzoważną rzeczą jest również wielkość bryły korzeniowej i zabezpieczenie jej jutą, przed wsadzeniem do doniczki. Dzięki temu, przy wysadzaniu do gruntu ziemia nie obsypie się z korzenia. I jeszcze jedno. Przed zakupem, upewnijmy się że drzewko jest z korzeniem. Niestety trafiają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy  ciętego świerka wstawiają w donicę i oferują je jako rosnący świerk  w donicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz